Hızlı alişverişin adı. www.kolostomimerkezi.com    en uygun fiyatlarla bir click yakınınızda

 

 

 

 

 

 

>Ostomi nedir?
>Ileostomi nedi?

>Kolostomi Nedir?

>Recrum amelayindan sonra ileostomiye ihtiyaç olurmu?

>Ileostomi ve kolostomi yaşam kalitemi etkilermi?

>Hareketlerimi nasil kontrol edebilirim?

>Fiziksel aktivitelerimi kisitlamalimiyim ?

>Cinsel hayatima etkisi ?

>Çalişma hayatim ve yolculuk?

>Gidama dikkat etmelimiyim?

>Torba degiştirirken yada stomaya dokundugumda aci duyarmiyim ?

>Stoma etrafi tahriş olursa?

>Stoma kanarsa?

>Banyo yapabilirmiyim?

>Gaz çikişi sirasinda ses ve koku yaparmi ?

>Dini vazifelerimi yapabilirmiyim?

>Denize grebilirmiyim?

>Ilaç kullanabilirmiyim?

>Torbayi nasil degiştirecegim?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OSTOMI NEDIR?

Ostomi içi boş bir organin vücut yüzeyine agizlaştirilmasi anlamina gelen Yunanca bir kelimedir. Agizlaştirilan organa göre degişik ostomiler mevcuttur. Vücut yüzeyine agizlaştirilan yere stoma da denir. Normalde agizdan alinan besinler sindirildikten sonra yararli besin maddeleri emilerek kana karişir. Bu işlemden arta kalan gida artiklari kalin bagirsaga geçer ve anal kanal (makat) yolu ile vucüt dişina çikar. Bazi hastaliklarin tedavisinde karin içinde bulunan bagirsaklari karin cildine agizlaştirmak gerekebilir. Ince bagirsagin karin cildine agizlaştirilmasina ileostomi, kalin bagirsagin karin cildine agizlaştirilmasina ise Kolostomi, denir. Her iki durumda da sindirim işlevinden arta kalan gida artiklari karin cildindeki bu agizdan dişari atilir. Ostomi (stoma) yerine yapiştirilan bir torba ile gida artiklari toplanir. Bagirsagin Torbaya Baglanmasi Bu bagirsak bölümününün karin cildine agizlaştirilan yerinde makatta oldugu gibi onu çevreleyen ve dişki kontrolünü saglayan kaslari yoktur. Bu nedenle gerek ileostomili gerekse Kolostomili hastalar bagirsak hareketlerini kontrol edemezler. Bu cilde agizlaştirilan bölümden hastanin kontrolü olmadan devamli dişki çikabilir. Bunun için ostomisi (stomasi) olan hastalar dişkiyi toplamak amaci ile, kullanilip atilabilen bir torba (ostomi torbasi) kullanirlar. Ostomiler bagirsagin karin cildine agizlaştirilma seviyesine göre isim alir. Agizlaştirma ince bagirsak seviyesinden olabilecegi gibi (ileostomi) kalin bagirsagin çeşitli seviyelerinden de olabilir. Buna göre ostominin adi degişir. Kalin bagirsagin karin içindeki seyrine göre farkli farkli yerlerinden işlev yapilabilir. Ostominin (stomanin) karin cildine açildigi seviyeye göre dişkinin içerigi degişir. Ostomi anüsten (makattan) ne kadar uzak ise dişki o derece suludur. Kalin bagirsagin sol tarafindan açilan ostomilerde (stoma) dişki kati iken ince bagirsak ve kalin bagirsagin sag tarafindan açilanlarda dişki içerigi sividir. Torba Uygulamasi Ostomiler kalici veya geçici olabilir. Geçici ostomi, barsak kanalinin hastalik ya da skar (nedbe) dokusu nedeniyle blokajindan dolayi ameliyat öncesi iyi hazirlanamamasi nedeniyle gerekli olabilir ayrica bir hastalik bölgesi yada ameliyat sahasinin dişki pasaji ile temas etmemesi için de oluşturulabilir. Geçici ostomiler genellikle minimal yada hiç bagirsak rezeksiyonu yapmadan kapatilabilir. Böylece barsak devamliligi eski haline döner. Hastalik veya hastalik tedavisi, normal dişki kontrol mekanizmasini bozdugunda, rektumun kontrolünü saglayan kaslarin çalişmasi bozuldugunda veya çikarilmasi gerektiginde kalici ostomi açilmasi gerekli olabilir. Bu durumun sebepleri arasinda aşagi rektum kanserleri veya iltihabi hastaliklari da sayilabilir. Hasta ömür boyu ostomi ile yaşamak zorunda kalabilir.

>ILEOSTOMI NEDIR ?

Ince bagirsagin (ileum) bir ameliyat ile karin ön duvarina agizlaştirilmasina ileostomi denir. Böylelikle bagirsak içerikleri karin cildine yapiştirilan bir torbaya boşalir. Normalde ince bagirsaklardaki gida artiklari kalin bagirsaklarla geçer. Ileostomi yapilan olgularda ise gida artiklari direkt olarak karin duvarina yapiştirilan bir torba ile boşaltilir. Ileostomi uç ve halka (loop) olmak üzere iki şekilde yapilabilir. Ince bagirsagin tam olarak kesilip karin duvarina tüm lümenin agizlaştirilmasina uç ileostomi denir. Halka (loop) ileostomi de ise ince bagirsak lümenin bir kismi kesilir ve karin duvarina bu açiklik agizlaştirilir. Böylece oluşan halka ileostomide getirici ve götürücü iki adet uç olur. (şekil)

>KOLOSTOMI NEDIR ?

Kalin bagirsagin (kolon) bir ameliyat ile karin ön duvarina agizlaştirilmasina kolostomi denir. Böylelikle bagirsak içerikleri karin cildine yapiştirilan bir torbaya boşalir. Normalde kalin bagirsaklardaki dişki makat yolu ile dişari atilir. Kolostomi yapilan olgularda ise gida artiklari direkt olarak karin duvarina yapiştirilan bir torba ile boşaltilir. Kolostomi uç ve halka (loop) olmak üzere iki şekilde yapilabilir. Kalin bagirsagin tam olarak kesilip karin duvarina tüm lümenin agizlaştirilmasina uç kolostomi denir. Halka (loop) kolostomi de ise kalin bagirsak lümenin bir kismi kesilir ve karin duvarina bu açiklik agizlaştirilir. Böylelece oluşan halka kolostomide getirici ve götürücü iki adet uç olur. (şekil)

>REKTUM AMELIYATINDAN SONRA ILEOSTOMIYE IHTIYACIM OLUR MU ?

Rektum kanseri nedeni ile ameliyat edilen çogu hastada geçici olarak ileostomiye gerek duyulur. Ileostomi sayesinde dişki bir torbaya toplanir ve daha ilerideki kolorektal anastomoz (rektum kanserinin çikarilmasindan sonra yapilan bagirsak devamliligi) iyileşmesi için zaman kazanilir. Geçici ileostomiler anastomoz iyileşene kadar bu bölgeden dişki geçmesini önledigi için anastomozdan olacak kaçaklari da önler. Rektum ameliyatlarinin en korkulan yan etkisi olan anastomoz kaçagi olasiliginin en aza indirilmesi çok önlemlidir. Aksi takdirde anastomoz kaçagi olan vakalarda dişki karin zarinin iltihaplanmasina neden olabilir. Çok agir seyreden ve ölüm riski olan bir komplikasyondur. Geçici ileostomiler ilk ameliyattan yaklaşik 2-3 ay sonra kapatilabilir. Ileostomiyi kapatmadan önce anastomoz güvenligi çekilen röntgen filmleri ile test edilir ve bir sorun yok ise ileostomi kapatilir. Rektum kanseri ameliyati nedeni ile radyoterapi (işin tedavisi) ve Kemoterapi alan hastalarda ise bu tedaviler bittikten sonra ileostomi kapatilabilir. Ileostomi kapatildiktan sonra hasta normal yoldan dişkilama işlevini tekrar kazanir. Ilk günlerde dişki kontrol problemleri gözlenebilir. Zaman içinde düzelme olur.

>ILEOSTOMI ve KOLOSTOMI YAŞAM KALITESINI ETKILER MI?

Çogu insan torba ile yaşam kalitesinin hiçbir zaman önceki gibi olamayacagini düşünür. Hiç şüphesiz ilk zamanlar torba ile yaşam dayanilmaz olabilir. Fakat zaman içinde hastalar bu duruma adapte olur ve eskiden yaptigi tüm aktiviteleri yapabilirler. Hastalar kendileri söylemedikçe hiç kimse onlarin torba ile yaşadigini dişardan bakarak anlayamaz. Torba giysilerinin altinda ve kokuya neden olmadigi için etraftan fark edilmesi pek kolay degildir. Hastalar zaman içinde eskiden yaptiklari tüm sporlari yapabilecek duruma gelirler. BAGIRSAK

>HAREKETLERIMI NASIL KONTROL EDEBILIRIM?

Ostomi oluşturulduktan sonra cerrah veya bir enterostomal terapist (ostomi hemşiresi) ostomi torbasinin nasil kullanilacagini ögretecektir. Torba vücuda tutunan yapişkan cilt adaptörü ile birlikte özel bir plastikten yapilir. Ostomi torbalarinin çeşitli tipleri ve büyüklükleri mevcuttur. Torba birkaç sefer kullanildiktan sonra yenisi ile degiştirilebilir. Torba barsak içerigi ile doldugu zaman istege bagli olarak boşaltilabilecegi gibi atilarak yeni torba da takilabilir. Sistem güvenlidir. Kazalar sik görülmez ve torbalar kokusuzdur. Bagirsak hareketlerinin sikligi ostominin tipine, yemek alişkanliklarina, ameliyattan önceki barsak alişkanliklarina göre degişir. Eger ostomi bir Kolostomi ise barsak hareketlerinin zamanlamasi üzerinde kontrol saglamak için irrigasyon (yikama) yöntemleri ögretilebilir.

>FIZIKSEL AKTIVITELERIMI KISITLAMALI MIYIM?

Ostomi hastanin egzersiz yapmasina veya bedenen aktif bir insan olmasina engel degildir. Sert dövüş ve mücadele gerektiren sporlar ve halter dişinda ameliyat öncesi yapilan fiziksel aktivitelere devam edilebilir. Ostomisi olan ve aktivitelerinde herhangi bir kisitlama olmayan atletler mevcuttur. Yara tam olarak iyileştikten sonra aktif sporlar da dahil tüm aktiviteler rahatlikla yapilabilir.

>OSTOMI CINSEL HAYATI ETKILER MI?

Ostomili çogu hasta cinsel aktivitesini devam ettirebilmektedir. Ostomisi olan çogu hasta cinsel partnerlerinin torbalari hakkinda ne düşünecegi konusunda endişeleri vardir. Bu degişiklik, yardimlaşma, zaman ve sabirla aşilabilir. Erkeklerde, kanser nedeni ile aşagi rektumun çikarilmasi rektuma yakin seyreden sinirlerin yaralanmasi nedeni ile seksüel disfonksiyona neden olabilir. Bunun ostomi ile ilgisi yoktur. Eger cerrahi prosedür rektumun çikarilmasini gerektirecekse ameliyattan önce seksüel fonksiyonla ilgili olarak cerrahtan bilgi alinabilir. Ayrica, hastanin, daha önceden ostomi açilmiş bir hasta ile görüşmesinde yarar olabilir. Bu randevu cerrah yada hemşire tarafindan ayarlanabilir.

>OSTOMI ILE ÇALIŞMA HAYATI VE YOLCULUK:

Ostomi ameliyatindan sonra iyileşme süresi ortalama 6-8 haftadir. Bu süre sonunda doktorunuza danişarak iş yaşaminiza geri dönebilirsiniz. Iş yerindeki arkadaşlariniza ostominizden bahsetmek zorunda degilsiniz. Elbisenizin altinda kalacagi için dişardan siz söylemedikçe anlaşilmasi pek mümkün degildir. Yaninizda yedek ostomi malzemesi bulundurmayi unutmamalisiniz. Ostomili olmak yolculuk için engel degildir. Yolculuk sirasinda tüm ostomi malzemesini bavulunuza koymalisiniz. Bir miktar yedek malzemeyi yaniniza almaniz yararli olabilir. Her ihtimale karşi gideceginiz yerde kullandiginiz ostomi ürün saticisinin adresini ögreniniz. Diger önemli bir nokta da emniyet kemerini ostomi torbasinin altindan veya üzerinde baglamanizdir.

Irigasyon işlemi ile bagirsagin temizlenmesi işeminden sonra en az sekiz saat olmak üzere tipa sistemiyle çok rahat bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

>GIDAMA DIKKAT ETMEM GEREKIR MI ?

Ostomisi olan kişilerin en büyük kaygisi koku ve gazdir. Üretilen torbalarin kalitelerinin yükselmesi ve torbalarin dogru kullanilmasi ile koku kesinlikle başkalari tarafindan hissedilmemektedir. Ancak yinede koku ve gaz sizi endişelendiriyorsa yiyecek ve içeceklerinize özen göstermelisiniz. Yediginiz ve içtiginiz besinlerin hangisinin sizde gaz yaptigini, hangisinin kokuyu arttirdigini kendiniz tespit etmeli ve bu besin maddesini diyetinizden çikartmalisiniz. Bunun için gida günlügü tutabilirsiniz. Bazi basit öneriler yararli olabilir: - Yemeklerin iyice çignenmesi - Hizli yemek yememe - Ögünlerin düzenli olmasi - Dengeli beslenme - Yemek sirasinda konuşulmamasi - Aşiri yagli ve şekerli besinlerden kaçinilmasi - Günde en az 1.5 - 2 litre su içilmesi Bazi gidalar hakkinda aşagidaki bilgiler önemlidir. Kokuyu arttiran yiyecekler Yumurta, balik, sogan, kuru baklagiller, kuşkonmaz, lahana, Gazi arttiran yiyecek ve içecekler Fasulye, lahana, karnabahar, bezelye, turp, misir, salatalik, mantar, bezelye, nohut, ispanak, bira, soda, kola, süt ürünleri Kokuyu baskilayabilecek yiyecekler Yogurt, yayik ayrani, nane şekeri Dişkiyi katilaştiracak yiyecek ve içecekler Elma, muz, şeftali, peynir, pirinç lapasi, yogurt, şehriye, patates püresi, kaynamiş süt, makarna, vb. Dişkiyi sivilaştiracak yiyecek ve içecekler Bira ve alkollü içecekler, taze meyveler (muz, elma, şeftali dişinda), üzüm, yeşil fasulye, erik, baharatli yiyecekler , kizartmalar, ispanak, tatlandiricilar, çig sebzeler, çikolata vb. Yüksek lif (fiber) içeren gidalar bagirsak tikanikligi yapabilir Kurutulmuş meyve, greyfurt, portakal, patlamiş misir, kabuklu yemişler (findik, ceviz), kuru üzüm, kereviz, çekirdek, lahana salatasi

>STOMAYA DOKUNDUGUMDA YA DA TORBA DEGIŞTIRIRKEN AGRI DUYAR MIYIM?

Torbanizi ciltten sökerken yapişkanli oldugu için agri duyabilirsiniz. Bunun için torbanizi banyo sonrasinda sökmeniz ya da özel yapişkan sökücü mendiller kullanmaniz tavsiye edilir. Saglikli bir stoma ve cilde sahip olan hasta temizlik esnasinda cilde ya da stomaya dokundugunda agri hissetmez. Eger agri hissediliyorsa sebebi ciltte oluşan hassasiyet ya da tahrişlerdir. Bu durumda doktorunuza ya da konunun uzmani kişi veya kuruşlara başvurmaniz tavsiye edilir.

>STOMA ETRAFINDA TAHRIŞ OLUŞTU, NE YAPMALIYIM?

Stoma etrafindaki ciltte çeşitli sebeplerle tahriş ya da yaralar oluşabilir. Genellikle ileostomisi olan hastalarda dişki asidik oldugundan cilt problemleri daha sik görülür. Öncelikle tahrişe neyin sebep oldugu tespit edilip ortadan kaldirilmali( uygun seçilmemiş ürün, stoma ve torba çapi uygunsuzlugu, asitli gidalarin tüketimi, ürünün uzun süreli vücutta kalmasi vb...) Tahrişleri iyileştirmek için geliştirilmiş özel pudralar ve yara örtüleri kullanilmaktadir. Detayli bilgi için doktorunuza ya da konunun uzmanina başvurmaniz önerilir.

>STOMAM KANAYABILIRMI?

Stomaya dokunuldugunda hafif kanamalar olabilir bu normaldir, kanayan bölgeye temiz bir gazli bezle bir kaç saniye basi yapilarak kanama durdurulabilir. Eger kanama durmuyorsa doktorunuza müracaat etmeniz önerilir. Stomanin saglikli rengi kirmizi veya pembemsidir. Renginde bir siyahlaşma ya da beyazlaşma gözlemlerseniz yine doktorunuzla irtibata geçiniz.

>TORBAYLA NASIL BANYO YAPABILIRIM?

Stomasi olan bireyler ameliyat sonrasinda doktor izin verdikten sonra banyolarini torbalariyla ya da torbasiz yapabilirler. Kolostomisi olan kişiler torbalarini çikartip torbasiz banyolarini yapabilirler. Banyo sirasinda stoma üzerine kese veya lif yapmaktan kaçinilmalidir. Ileostomisi olan kişilerde stoma sürekli çaliştigindan torbalariyla banyo yapmalari önerilir. Banyo öncesi torbalarina banyo filtresi takmalari gerekir. Banyo sonrasi yeni torbalari takilir. Banyo suyu sicakligina dikkat edilmelidir.

>GAZ ÇIKIŞI SIRASINDA DIŞARIYA KOKU VE SES GELEBILIRMI?

Kullanilan kolostomi torbalari filtreli ise koku geçirmezler. Filtre düzenli degiştirilip torbanin temizligi (boşaltma, degiştirme) yapildigi sürece koku dişariya çikmayacaktir. Kokuyu engellemek için yenilen yiyeceklerde dikkat etmek gerekir. Gaz çikişindaki sesi engellemek için gaz oluşumunu arttiran durumlardan kaçinmaniz gerekir. Gaz yapan yiyeceklerin azaltilmasi, uzun süreli aç kalmama, gidalarin iyi çignenerek yenmesi, hizli ve konuşarak yemek yememek gaz oluşumunu azaltacaktir.

>DINI GÖREVLERIMI TORBAYLA NASIL YAPABILIRIM?

Hastanin stomasinin olmasi dini görevlerini yerine getirmesini engellemez. Stomali kişiler dinen mazeretli sayildiklari için namaz kilarken stomalarindan gelen dişki ve gaz namaz kilmalarinda sakinca yaratmamaktadir. Stomadan gelen gaita kontrol edilmedigi için namaza başlamadan önce torba eger doluysa boşaltilmalidir. Stomali kişiler her namaz öncesi abdest almalidir. Stomali hastalarin oruç tutmasi bazi sakincalar dogurabilir. Kolostomili hastalarda uzun süre aç kalinmasi nedeniyle kolondaki sivi azligina bagli olarak kabizlik ve bulanti, ileostomili hastalarda fazla sivi kaybetmeye ve uzun süre susuz kalmaya bagli dehidratasyona neden olabilir. Oruç tutmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve izni olmaksizin oruç tutmamalisiniz.

>DENIZE GIREBILIR MIYIM?

Torba ile denize girilebilir. Girmeden önce torbanin boşaltilmasi ve filtreli ise banyo filtresinin takilmasi gerekir. Mayo seçiminde bayanlar bikini yerine tek parçali şekilli mayolari, erkekler ise şort tipinde mayolari tercih etmelidir.

>ILAÇ KULLANIMI

Stomali hastalar doktor önerisi olmadan ilaç kullanilmamalidir. Başka bir hastalik nedeniyle ilaç kullanilacaksa ilaci yazilirken ileostomisi ya da kolostomisi oldugunu doktora bildirmelidir. Özellikle ileostomisi olan hastalar bagirsakta emilen ilaçlari kullanirlarsa ilaç etkisiz hale gelebilir. Bazi ilaçlar stoma fonksiyonlarini etkileyebilir. Örnegin agri kesiciler ve alerji ilaçlari kabizliga, antibiyotikler isale ve yeşil gri renkli dişkiya, demir haplari dişkinin siyah renkte olmasina neden olur.

>TORBA DEGIŞIMI

Bu bölümde ostomi (Kolostomi, ileostomi ve Ürostomi) ürünlerinin vücuda yapiştirmasi açiklanmiştir. Açiklamalar bilgilendirme amaçlidir.

1.Malzemelerin Hazirlanmasi Işlemde kullanacaginiz Kolostomi torbasi, makas, pasta, temizleme cleanserleri vb. ürünleri hazirlayiniz. Eski torbanin atilacagi koyu renkli çöp poşetini unutmayiniz.

2.Cildin Temizlenmesi Eski Torbayi dikkatlice çikarip, cildi tahriş etmeden fecez ve yapişkan atiklarindan temizleyiniz. Cildi kurulayiniz. Bu işlem sirasinda cilt temizleyici kullanabilirsiniz.

3.Stomanin Ölçülmesi Stomayi stoma ölçer ile ölçerek uygun çapi belirleyiniz. Konuyla ilgili detayli bilgi ostomi ürünü seçimi bölümünde bulunmaktadir

4.Adaptörün hazirlanmasi Eger seçtiginiz ürün hazir kesilmiş degil ise adaptörünüzü uygun ölçüde kesiniz.

5.Adaptörün Pastalanmasi Ihtiyaç varsa stoma etrafini yada adaptörün iç bölümünü pastalayiniz. Pastayi cilde sivamayin sadece diş macunu kalinliginda uygulayin. Pasta adaptör ve stoma arasinda açikta kalan cildin fecez ve idrardan korumak için kullanilmaktadir.

6.Adaptörün Yapiştirilmasi Adaptörü kuru cilde yapiştirin Yapiştirma sirasinda adaptör yapişkanina degmemeye çalişin. Adaptör isindikça daha iyi tutacagindan bir süre hafifçe destek olarak kuvvetli yapişmayi saglayin

7.Torbanin Takilmasi Torbayi Adaptörün körük kismindan destek alarak adaptöre kilitleyin. Kilitleme sirasinda körük kismini kullanmazsaniz insizyona (Ameliyat yeri) basi yaparak agri ve travmaya neden olabilirsiniz. 8.Klemp/Muslugun Kapatilmasi Kolostomi torbalarindan çikan klempi kapatiniz. Ürostomi Torbalarlarinin muslugunun kapali olmasina dikkat ediniz.